Święta Bożego Narodzenia to dla jednych czas ściśle związany z religią, dla innych – oczekiwanie na coś innego. Dzieci wypatrują bożonarodzeniowych prezentów, dorośli chcą nieco odetchnąć od zwykłej, szarej codzienności, a starsi uwielbiają bożonarodzeniową atmosferę, która często przypomina im dzieciństwo. Wszystkich jednak łączy jedno – potrawy wigilijne i świąteczne, za którymi przepadają.

To właśnie na ten festiwal pyszności oczekują wszyscy. Przy wigilijnym stole, na którym dumnie prezentują się tradycyjne potrawy wigilijne, zbierają się wszyscy domownicy i goście. Skrupulatnie próbują dwunastu potraw, delektując się smakami goszczącymi na stołach tylko raz w roku. I choć wydaje się, że w ten jedyny w roku wieczór menu jest niezmienne od lat, to w wielu domach pojawiają się dania tradycyjne, często nieco już unowocześnione, a obok nich miejsce zajmują wegetariańskie potrawy świąteczne, bo i wegetarian wśród nas jest coraz więcej. Sprawdź, co powinno znaleźć się na stole, aby tradycji i nowoczesności stało się zadość.

Po pierwsze – ryby, a dla wegetarian – tofu

Od wieków tradycją na polskich wigilijnych stołach są ryby. Wśród łososi, pstrągów i dorszy i tak najważniejsze miejsce zajmuje karp. Niektórzy nie przepadają za smakiem tej ryby, ale większość go uwielbia. Na stołach pojawia się on w różnych wydaniach. Najprostszy sposób to usmażyć filety w mące na niewielkiej ilości oleju i podawać wraz z cząstką cytryny. Jednak w Wigilię na stołach zobaczymy także karpia w galarecie, karpia po żydowsku z bakaliami czy też pieczoną rybę z grzybami. Podobnie inne ryby pojawiają się w różnych odsłonach, a prawdziwym hitem co roku jest polska specjalność – ryba po grecku, o której przecież rodowici Grecy nigdy nie słyszeli.

Wigilijne dania wegetariańskie oparte są nie na rybach, a na tofu, czyli na sprasowanym twarogu, który otrzymuje się z mleka sojowego. Dla wegetarian tofu jest doskonałym źródłem białka i wielu innych cennych składników, które rekompensują wyeliminowanie z diety mięsa. Ten niezwykły serek z powodzeniem zastąpi też dania rybne. Wystarczy zamarynować go w sosie sojowym, a następnie przygotować panierkę składającą się z mąki kukurydzianej, sezamu i przypraw takich jak pieprz, słodka i ostra papryka. Smażone na oleju tofu jest bardzo smaczne i trzeba się liczyć z tym, że to danie będą wybierać nie tylko wegetarianie.

Czerwony barszcz z uszkami albo harira

Nawet wegetarianie mogą nie wyobrażać sobie Wigilii bez czerwonego barszczu z uszkami, który może być przecież przyrządzony tylko na bazie warzyw. Jednak już od jakiegoś czasu w wielu domach pojawiają się na stołach dwie zupy. Tradycyjny barszcz i… harira, która jest tradycyjną zupą marokańską, chętnie podchwytywaną przez autorów przepisów wegetariańskich. To znakomity powiew świeżości wśród wigilijnych dań kuchni polskiej.

Postne dania wpisują się w ideę wegetarianizmu

Choć przez wiele lat w Wigilię obowiązywał post, czyli powstrzymywanie się od jedzenia dań mięsnych, dziś ta zasada już nie obowiązuje. Tradycyjnie jednak przygotowujemy postną wieczerzę, więc wiele dań spełnia wymagania kuchni wegetariańskiej. Warto jednak wprowadzić i tu jakieś nowości. Zamiast tradycyjnej kaszy z grzybami można zaserwować kaszę bulgur z pomidorami suszonymi i świeżymi oraz z dużą ilością posiekanej, zielonej pietruszki. Tradycyjną, dość ciężką dla żołądka smażoną kapustę kiszoną warto zastąpić stekami z kalafiora, a zamiast typowo polskiej sałatki jarzynowej – uraczyć gości półmiskiem warzyw przyrządzonych na parze i podanych z pysznymi dipami. Składniki zarówno na tradycyjne, jak i wegetariańskie dania znajdziesz bez problemu w marketach sieci E.Leclerc. Zapraszamy na zakupy i życzymy smacznego!