Piękna, letnia opalenizna niestety nie wpływa korzystnie na naszą skórę. Zbyt długa ekspozycja ciała na słońcu niszczy skórę, wysuszając ją i przyspieszając proces starzenia przez co wzrasta ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej skóry. Jak zatem skutecznie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?

Jeszcze w XIX wieku jasna, nieopalona skóra była wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego. Panie zatem uciekały przed słońcem, zasłaniały się kapeluszami, woalkami i parasolami. Wszystko zmieniło się jednak za sprawą Coco Chanel, która jeszcze na początku ubiegłego stulecia nie tylko zaczęła ubierać kobiety w spodnie, ale także zaczęła popularyzować pięknie opaloną cerę.

Obiektywnie trzeba jednak przyznać, że działanie promieni słonecznych na człowieka ma też swoje plusy. To dzięki słońcu organizm człowieka jest w stanie wytwarzać witaminę D3 odpowiedzialną za prawidłowy stan kości. Słońce także powoduje zwiększone wydzielanie serotoniny, a to przecież hormon szczęścia. Zatem unikać słońca czy nie?

Rodzaje promieniowania słonecznego

Promienie słoneczne dzielą się na kilka rodzajów. Te oznaczone symbolem UVA to aż 95% całego promieniowania słonecznego. Każdego dnia, o każdej godzinie bez względu na pogodę i porę roku to promieniowanie jest identyczne. Promieniowanie UVA przenika przez skórę bardzo głęboko, przedostaje się nawet przez szyby i jest przyczyną starzenia się skóry, które widać dopiero po wielu latach. Nie powoduje ono jednak żadnych poparzeń skóry ani rumienia.

Pozostałe 5% promieniowania to tak zwane promieniowanie UVB, które częściowo nie jest w stanie przedostać się przez chmury i nie jest w stanie przeniknąć przez szyby. Jest ono znacznie silniejsze latem i zimą szczególnie w górach, gdy odbija się od śniegu. To ono powoduje opaleniznę, poparzenia skóry oraz jest przyczyną powstawania zmian nowotworowych.

Trzecim rodzajem jest promieniowanie UVC, ale ono do nas nie dociera. Zatem najbardziej niebezpieczne są słoneczne promienie UVB i to przede wszystkim przed nimi należy się chronić.

Co chroni przed promieniowaniem słonecznym?

Przed promieniowaniem chronią odpowiednie kosmetyki zawierające substancje będące naturalnymi, mineralnymi lub chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi, które blokują przedostawanie się promieni słonecznych poprzez skórę. Każdy kosmetyk zapewniający ochronę przeciwsłoneczną oznaczony jest współczynnikiem SPF, czyli Sun Protection Factor lub PPD, czyli Presistent Pigment Darkening. Wartość współczynnika SPF, który przypisany jest do kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UVB, określa o ile dłużej można pozostawać na słońcu, nie narażając skóry na poparzenie. Wartość ta nie może być mniejsza niż 6. Z kolei PPD, czyli wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA powinien stanowić 33% wartości SPF.

Jak wybierać krem lub balsam przeciwsłoneczny?

Kosmetyki chroniące przed nadmiarem promieni słonecznych należy dobierać w zależności od fototypu skóry. W Europie wyróżnia się cztery fototypy skóry. Pierwszy to skóra bardzo jasna, łatwo ulegająca poparzeniom słonecznym. Osoby o takiej karnacji powinny używać kosmetyków oznaczonych przynajmniej wskaźnikiem SPF 30. Nieco ciemniejsza skóra wymaga preparatów SPF 20–25, z kolei osoby o skórze śniadej powinny używać kremów i balsamów o SPF 10–15.

U dzieci nie bierze się pod uwagę fototypu skóry, tylko z założenia stosuje się kosmetyki i preparaty kosmetyczne o najwyższym wskaźniku – SPF 50. Skóra maluchów jest jeszcze bardzo delikatna i nie do końca ukształtowana, wymaga więc najsilniejszego zabezpieczenia.