Choć torba podróżna lub walizka nie są artykułami pierwszej potrzeby, to wszyscy dobrze wiemy, że bez nich ani rusz. Krótsze czy dłuższe wyjazdy wakacyjne, wyjazdy do rodziny czy chociażby tylko weekendowe wypady zdarzają się większości z nas. Za każdym razem trzeba zabrać ze sobą wiele drobiazgów i w coś trzeba to zapakować. Jak wybierać torby i walizki turystyczne, aby nie były dla nas udręką i po prostu ułatwiały nam podróżowanie?

To przecież jasne, że zbyt duża torba jest niewygodnym obciążeniem, ale z kolei ta mała może mieć niewystarczającą pojemność. Natomiast miękka i delikatna torba może nie wytrzymać trudów podróży samolotem. Takich dylematów pojawia się wiele, szczególnie w momencie, w którym musimy dokonać wyboru. Spróbujmy zatem podejść do tematu systemowo i przeanalizujmy najważniejsze kwestie.

Rozmiar ma znaczenie

Jeśli wyjeżdżamy głównie na wakacje, szczególnie gdy są to wyjazdy rodzinne, to zdecydowanie potrzebujemy dużej torby podróżnej. W niej znajdzie się miejsce na większość niezbędnych ubrań i innych drobiazgów. Wybierając dużą torbę lub walizkę turystyczną, trzeba pamiętać, że musi ona zmieścić się do bagażnika czasem małego samochodu lub wypełniona po brzegi nie powinna ważyć więcej niż 20 kg, bo w przypadku podróży samolotem zapłacimy za nadbagaż.

Czasami jednak bardzo często podróżujemy samotnie, szczególnie gdy często wyjeżdżamy służbowo. To zwykle krótkie wyjazdy, wówczas przyda nam się niewielka torba podróżna, do której zapakujemy ubrania na 2–3 dni i niezbędne kosmetyki. Warto także sprawdzić obowiązujące gabaryty bagażu podręcznego w liniach lotniczych, bo posiadając torbę spełniającą te wymagania, oszczędzamy na lotniskach bardzo dużo czasu, nie czekając na swój standardowy bagaż.

Mniejsze torby podróżne sprawdzają się także przy tak modnych ostatnio wyjazdach weekendowych. Nie potrzebujemy zbyt wielu dodatkowych ubrań i kosmetyków, udając się na dwa dni na przykład do czeskiej Pragi.

Wybierając rozmiar torby, warto postawić na modele, w których ich wielkość można dostosowywać w zależności od potrzeb. To bardzo praktyczne rozwiązanie, bo taka torba może nam wówczas służyć zarówno w czasie dwudniowej delegacji, jak i podczas urlopu.

Wytrzymały materiał i przemyślana konstrukcja

Aby nie kupować nowej torby podróżnej już po kilku wyjazdach, warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Powinien on być gruby i sprężysty, bo wówczas nie będzie podatny na uszkodzenia. Warto też wybierać ten, który jest nieprzemakalny, bo zawartość torby będzie dobrze zabezpieczona przed ewentualnym deszczem czy dużą wilgocią.

Równie istotny jest rodzaj tworzywa, z którego wykonano kółka. Najlepiej wybierać te duże, bo dzięki nim łatwo taką torbę prowadzić nawet na nierównościach. Torba czy walizka powinna posiadać także wysuwaną rączkę z możliwością dostosowania jej długości do wzrostu właściciela.

Trzeba także zwrócić uwagę na możliwość zabezpieczenia zawartości torby, a więc przydadzą się zamki z szyfrem lub przynajmniej możliwość zastosowania tradycyjnej małej kłódki. Takie rozwiązania są wręcz konieczne, jeśli podróżujemy samolotami, a można je pominąć, gdy przemieszczamy się samochodem.

I na koniec kilka słów o kolorze torby czy walizki podróżnej. Ma to szczególne znaczenie, gdy korzystamy z samolotów. Na pasach bagażowych lądują walizki głównie w kolorze czarnym. Często są identyczne lub bardzo podobne do siebie, więc wiele osób ma trudności z rozpoznaniem swojego bagażu. Warto zatem wybierać inne kolory, ciekawe desenie, a wtedy bez trudu, z daleka dostrzec można własną torbę podróżną.