W marcu coraz częściej można cieszyć się wiosennym słońcem, które już bardzo wyraźnie podnosi temperaturę powietrza i tym samym sprawia, że przyroda budzi się do życia. To właśnie marzec jest miesiącem, w którym ogrodnicy mają najwięcej pracy. Aby ogród wyglądał pięknie aż do późnej jesieni, w tym okresie trzeba najbardziej zadbać o drzewa, krzewy i trawniki. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem?

Przede wszystkim narzędzia

Do prac porządkowych w ogrodzie potrzebne są właściwie tylko podstawowe narzędzia. W zasadzie wystarczy mieć pod ręką łopatę, grabie, sekator i ogrodową miotłę. Jednak pierwszym krokiem jest sprawdzenie, w jakiej kondycji są one po zimowych miesiącach spędzonych w szopie czy piwnicy. Jeśli jesienią nie zostały oczyszczone i naostrzone, warto to zrobić przed przystąpieniem do pracy. Jeśli stan techniczny narzędzi pozostawia wiele do życzenia, czyli na przykład gdy ich rączki lub uchwyty są uszkodzone, lepiej zdecydować się na zakup nowych.

Najpierw tarasy i ścieżki

Sprzątanie ogrodu najlepiej rozpocząć od oczyszczenia ścieżek i tarasu, jeśli jest on połączony z ogrodem. To ułatwi poruszanie się w obszarze roboczym. Z tych powierzchni najpierw usuwa się liście i gałęzie, bo pozostawione na kamiennych czy betonowych elementach szybko staną się siedliskiem grzybów i mchów, które nie tylko będą szpecić, ale także trudno będzie je usunąć.

Zarówno taras, jak i ścieżki można oczyścić ciśnieniową myjką, bo dzięki temu łatwo usuwa się wszelkie zanieczyszczenia. Myjka ciśnieniowa jest urządzeniem, dzięki któremu oszczędza się wodę. Poza tym strumień wody o wysokim ciśnieniu czyści powierzchnie szybko i bardzo skutecznie.

Pora na drzewa i krzewy

Wraz z nadejściem wczesnej wiosny trzeba przyjrzeć się drzewom i krzewom. To czas, w którym usuwa się suche i połamane gałęzie oraz przycina te zbyt długie, bo dzięki temu rośliny będą znacznie silniejsze i puszczą więcej młodych pędów.

Przycinając gałęzie, należy używać dobrego sprzętu. Niezbyt ostry sekator będzie tylko miażdżył pędy, a to nie jest dobre dla ich kondycji. Cięcie powinno być zdecydowane i równe, a to można wykonać tylko odpowiednio naostrzonym i sprawnym technicznie sekatorem.

Trawniki i rabaty

Kolejnym punktem na liście wiosennych prac ogrodowych jest przygotowanie podłoża pod zasiewy. Po usunięciu wszelkich liści, gałęzi i uschniętych roślin, konieczne jest spulchnienie i rozdrobnienie gleby. Dzięki temu umożliwiony zostanie dopływ tlenu i wody do jej głębszych warstw. Warto użyć w tym celu glebogryzarki, bo wówczas prace przebiegają bardzo sprawnie. Dzięki temu można też pozbyć się chwastów. Glebogryzarka pomoże także w wymieszaniu nawozu z podłożem, przez co gleba będzie lepiej i głębiej odżywiona.

Nieco inaczej należy postępować z trawnikami. Tu glebogryzarka się nie przyda. Do pielęgnacji trawnika przyda się wertykulator, który pionowo ponacina powierzchnię trawnika i umożliwi przedostanie się wody i powietrza do głębszych warstw. Wertykulacja spowalnia namnażanie się chwastów i mchów, a także przeciwdziała chorobom o podłożu grzybiczym. Zatem po uprzątnięciu trawnika, zanim pojawi się młoda trawa, warto przeprowadzić takie prace. I choć po wykonaniu wertykulacji powierzchnia trawnika nie będzie wyglądała najlepiej, to wkrótce pojawi się piękna, gęsta trawa, która będzie wymagać tylko regularnego koszenia.