Wielkanoc to czas, gdy za oknem coraz śmielej rozbudza się wiosna. Przyjemna pogoda sprawia, że budzimy się z zimowego marazmu i nabieramy ochoty do życia, a mimo to zbliżające się święta są wyzwaniem jak co roku. Zanim zabierzemy się do trzepania dywanów i mycia okien, zaczyna ogarniać nas stres. Jesteśmy niemal pewni, że tym razem nie zdążymy ze wszystkim przed wielkanocnym śniadaniem. Jednak stres to zły doradca. Sprawdź, jak zaplanować wszystkie prace, przygotować dom oraz świąteczne biesiadowanie na czas i z uśmiechem na ustach.
Nasze babcie i mamy wpajały nam od najmłodszych lat, że już na tydzień przed świętami okna powinny lśnić, dywany powinny być wytrzepane, mazurki upieczone, a zakwas na żur gotowy do użycia. Jednak dziś świat wygląda nieco inaczej. Tempo codziennego życia sprawia, że bez dobrego planowania trudno wykonać wiele prac domowych na czas. Pamiętajmy, że nie musimy wszystkiego robić sami. Część zadań warto najzwyczajniej w świecie oddelegować. Niektóre ciasta i potrawy można po prostu zamówić, pranie dywanów zlecić pralni, zakupy zrobić przez Internet, wówczas unikniemy spiętrzenia i zrealizujemy wszystkie zamierzenia, nawet rozpoczynając prace tylko na siedem dni przed świętami.
7 dni do świąt
Zaczynamy oczywiście od sprzątania. Prace warto podzielić między wszystkich członków rodziny. Cięższe czynności powinny przypaść w udziale panom. Oni świetnie poradzą sobie z myciem okien i trzepaniem dywanów, o ile nie zamierzamy ich oddać do czyszczenia do profesjonalnej pralni. Wypranie firan i zasłon oraz odkurzenie mebli i obrazów to prace, z którymi poradzi sobie każdy. Na końcu odkurzamy i myjemy podłogi. Angażując wszystkich domowników, w dwa dni można wysprzątać nawet wielki dom.
6 dni do świąt
To odpowiedni moment, aby stworzyć świąteczne menu. Zaczynamy więc od spisania listy produktów, które musimy kupić. Świeże wędliny, pieczywo czy warzywa i owoce lepiej kupić w piątek, tuż przed świętami.
Jeśli decydujemy się zamówić gotowe dania, z pewnością jest to „ostatni dzwonek”. Firmy cateringowe czy cukiernie planują swoje prace tak, by zdążyć ze wszystkimi zamówieniami.
5 dni do świąt
Wielkanocne dekoracje wprowadzają nas wszystkich w radosny, świąteczny nastrój. Kolorowe tulipany, żółte żonkile i wielkanocne bazie wyglądają przepięknie w każdym pomieszczeniu. Pięknie prezentują się także świąteczne stroiki z kurkami i barankami. Warto pokusić się o przygotowanie pisanek, tym z przyjemnością zajmą się najmłodsi.
4 dni do świąt
W czasie Wielkanocy każdy członek rodziny powinien dobrze się prezentować. Trzy, cztery dni przed świętami powinniśmy przejrzeć i przygotować sobie stroje, które chcemy założy. Wówczas spokojnie wystarczy czasu na ich odświeżenie i wyprasowanie, a w wielkanocny poranek nie popadniemy w popłoch, stając przed szafą i wypowiadając dobrze wszystkim znane zdanie – „znowu nie mam się w co ubrać”.
3 dni do świąt
To pora, aby w kuchni zgromadzić produkty niezbędne do przygotowania świątecznych potraw. Jak zawsze warto przygotować sobie dobry plan, który tym razem dotyczyć będzie tylko prac kuchennych. Okaże się wówczas, że przy odpowiedniej organizacji nie trzeba będzie spędzać wielu godzin w kuchni. Podczas gdy jedne potrawy będą się marynowały, piekły, gotowały lub stygły, można wykonać inne prace. To jednak uda się tylko wtedy, gdy zaplanujesz wszystkie czynności krok po kroku, a przygotowanie wszystkich potraw nie zajmie ci więcej niż dwa popołudnia.
1 dzień do świąt
Wielka Sobota powinna być przeznaczona na odpoczynek i przygotowanie się do świąt. Zarezerwuj sobie czas na manicure i pedicure, a wieczorem przygotuj sobie relaksującą kąpiel. Dzięki temu do śniadania wielkanocnego usiądziesz wypoczęta i w doskonałym humorze.