Gdy na dworze robi się coraz cieplej, a słońce zaczyna grzać z pełną mocą, natychmiast nabieramy ochoty na posiłki przyrządzane na grillu. Roznoszący się zapach przyrządzanego mięsa, warzyw i ryb obiecuje nam nie tylko pyszny posiłek, ale także potężną dawkę relaksu na świeżym powietrzu. Jak wybrać grill węglowy, tak by przygotowywanie potraw mogło przebiegać sprawnie i wygodnie?

Wielkość grilla

Zanim przystąpimy do wyboru konkretnego modelu grilla, musimy przemyśleć, w jakich warunkach chcemy z niego korzystać. Jeśli ma on nam służyć tylko w ogrodzie, to może to być duży, wygodny egzemplarz, który ustawimy w jednym miejscu na cały sezon. Jeśli natomiast chcemy z nim podróżować i grillować gdzieś dalej na łonie natury, to powinien on być mniejszy, składany, bo tylko wówczas łatwo zmieści się w bagażniku samochodu. Przy wyborze grilla bardzo ważne też jest to, dla ilu osób najczęściej przygotowujemy posiłki. Jeśli zwykle do stołu zasiada spora rodzina, warto wybierać modele duże, tak by wszyscy mogli jeść w tym samym czasie. Jednak gdy grillujemy dla dwóch, trzech osób, znacznie wygodniejsze okażą się nieduże urządzenia.

Kształt i rodzaj rusztu

Wśród takich sprzętów królują grille o rusztach okrągłych lub zbliżonych do prostokąta. Ruszt prostokątny sprawia, że nieco łatwiej zagospodarować jego powierzchnię, układając na nim mięso czy ryby. Na takim ruszcie łatwiej też umieszczać aluminiowe tacki, na których pieczemy chociażby krewetki czy bardziej wymyślne przysmaki, takie jak śliwki suszone w wędzonym boczku. Okrągłą powierzchnię rusztu znacznie trudniej efektywnie zagospodarować.

Ruszt powinien być wykonany z materiałów dobrej jakości. Kupujmy więc grille, których ruszty wykonane są z żeliwa albo ze stali nierdzewnej. Świetnie sprawdzają się ruszty pokryte powłokami porcelanowymi. I choć są one nieco droższe, to warto w nie zainwestować, bo świetnie sprawdzają się w czasie pieczenia, łatwo utrzymać je w czystości, a do tego długo będą wyglądać jak nowe.

Stabilność i mobilność urządzenia

Stabilność to jedna z najistotniejszych cech każdego grilla. Na chwiejnym i chybotliwym urządzeniu przygotowywanie posiłków jest prawdziwą torturą. Trzeba więc pamiętać, że aby urządzenie dobrze opierało się chociażby podmuchom wiatru, musi być wykonane z solidnych materiałów i powinno być w miarę ciężkie. Jeżeli planujesz częste przemieszczanie urządzenia, wybierz model wyposażony w kółka. To pozwoli na wygodne ustawianie sprzętu w miejscach najlepszych dla niego w danym momencie.

Wyposażenie dodatkowe

Każdy producent stara się uatrakcyjnić swój produkt, dodając do niego różne akcesoria. Najbardziej przydatne są różne półeczki, które można zamocować bezpośrednio na urządzeniu. To o tyle wygodne, że będziesz miał gdzie odłożyć szczypce do sprawdzania stopnia wysmażenia produktów. Na takiej półeczce zmieścisz specjalne „łapki” zapobiegające poparzeniom i dodatkowe tacki do grillowania.

Wybierając model grilla, warto też zwrócić uwagę, czy jako wyposażenie dołączono szpikulce do szaszłyków. Świetnie sprawdzają się także specjalne kosze do smażenia ryb, bo dzięki temu te nie rozpadają się pod wpływem wysokiej temperatury. Jako dodatkowe wyposażenie przydają się też zestawy do przygotowywania hot-dogów. Dobrym gadżetem są metalowe łyżki służące do dokładania węgla oraz specjalne szczotki ułatwiające utrzymywanie grilla w czystości.