Kiedyś mało komu przyszłoby do głowy, że prosta, tradycyjna potrawa kuchni japońskiej, zwana sushi, stanie się najmodniejszym daniem w wielu zakątkach świata. Sushi serwują dziś nie tylko dedykowane mu niewielkie bary, ale także wielkie restauracje, cieszące się międzynarodową sławą. Jak urozmaicić domowe menu i przygotować własnoręcznie pyszne sushi?

Sushi to japońska potrawa, której podstawą jest świetnie ugotowany ryż z dodatkiem octu ryżowego. Podaje się go w towarzystwie najczęściej surowych ryb, krewetek i innych owoców morza oraz warzyw, grzybów, tofu, ziarna sezamu, no i oczywiście wodorostów nori, w które zawija się wszystkie te składniki. Smak sushi „podkręca się” sosem, który powstaje poprzez połączenie sosu sojowego i wasabi, czyli zielonego, bardzo ostrego chrzanu japońskiego. Ten sos każdy przygotowuje sobie samodzielnie tuż przed jedzeniem, ponieważ każdy ma swój ulubiony poziom ostrości. Japończycy jedzą sushi za pomocą pałeczek, chwytając każdą rolkę po kolei i zanurzając ją delikatnie w przygotowanym sosie. Takie pyszne danie można wyczarować we własnej kuchni, wystarczy tylko zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i prosty przepis.

 

Co musisz kupić, by móc przygotować sushi?

Aby z powodzeniem formować rolki sushi, niezbędna jest specjalna mata do zawijania ryżu z dodatkami w nori. Jeśli sądzisz, że uda ci się bez tego, to jesteś w błędzie. Podstawowym narzędziem jest też ostry nóż, bo inaczej nie uda się pokroić ryby w zgrabne plastry, a tylko takie będą dobrze prezentować się w sushi. Bez niego nie pokroisz też gotowych rolek, tak by nadawały się do postawienia na stole.

Niezwykle ważne są półprodukty. Podstawą jest oczywiście ryż. Jeśli użyjesz zwykłego ryżu z torebki, to najprawdopodobniej nie uda się go zawinąć, a jeśli już, to rolki pewnie będą się rozpadać. Do sushi używa się specjalnego ryżu, którego ziarna są króciutkie i klejące. Tu nie warto eksperymentować. Ryż trzeba odpowiednio przygotować. Przed ugotowaniem, ziarna muszą być doskonale wypłukane, tak by woda była krystalicznie czysta. Następnie ryż odstawia się na piętnaście minut, a potem gotuje się go według przepisu.

Do przygotowania sushi potrzebne będą także prasowane algi morskie, czyli płaty nori oraz wszelkie dodatki, które lubisz. Podstawą są ryby i inne owoce morza. Najczęściej sięga się po łososia, tuńczyka, paluszki krabowe, ogórki i awokado. Kupując ryby, trzeba pamiętać, że do sushi używa się ich
w formie surowej, zatem należy je kupować w dobrych sklepach, by mieć pewność, że są naprawdę świeże.

 

Jak przygotować sushi?

Na macie należy rozłożyć nori, tak by błyszcząca strona przylegała do maty. Dłonią zwilżoną w wodzie trzeba umieścić ryż na nori tak, żeby zostało puste miejsce po obu stronach wzdłuż krótszych boków płata wodorostów. Na ryżu układa się dodatki, czyli pokrojoną w słupki rybę, kraby i warzywa. Przyda się też odrobina majonezu. Następnie całość należy zwinąć. Tu pomogą zdecydowane ruchy i mata. Brzeg nori należy docisnąć, aby przykleił się do rolki. Ostatnią czynnością jest pokrojenie całej rolki
w 2–3 cm części. Do tego niezbędny jest ostry nóż. Jeśli użyjesz tępego narzędzia, to niestety twoje sushi pokruszy się i będzie wyglądało fatalnie.

W sushi w wydaniu wegetariańskim ryby i owoce morza zastępuje się grzybkami shitake, marynowaną rzodkwią, bambusem lub tofu. Smacznego.