Boże Narodzenie to święta, na które najbardziej czekają dzieci. Fantastyczna choinka, pyszności przygotowywane w domowej kuchni i mnóstwo gości to jednak atrakcje, które są niczym w porównaniu z prezentami, które maluchy znajdą pod choinką. Trzeba jednak pamiętać, że zabawki, które podarujemy dzieciom, muszą być dostosowane do ich wieku, bo tylko wtedy sprawią im prawdziwą radość.

Zanim wybierzesz zabawkę dla twojego dziecka, zastanów się, o jakim podarunku marzy maluch i jaka zabawka będzie odpowiednia dla jego wieku. Wydaje się, że jako rodzice zbyt często kupujemy przedmioty, które nam się podobają, nie bacząc na to, że maluch nie jest jeszcze tak sprawny manualnie lub fizycznie, jak wymaga tego dana zabawka. Dziecko nie ucieszy się z cudownego zestawu plastikowych klocków, jeśli nie będzie umiało go złożyć. Konieczne jest także branie pod uwagę upodobań malucha. Jeśli mały chłopiec lubi gotować, nie wahajmy się kupić mu zestawu małego kucharza. Nie ma też nic złego w tym, że kilkuletnia dziewczynka marzy o zestawie samochodów i nie interesuje się lalkami.

 

Zabawki dla niemowląt

Niemowlęta i najmłodsze dzieci świat poznają przez dotyk, smak, słuch i wzrok. Dla tych najmłodszych warto wybierać zabawki o wyrazistej fakturze lub te, które będą mogły polizać i possać. Niemowlaki uwielbiają wsłuchiwać się w różne dźwięki i odkrywać to, że same mogą wywołać różne odgłosy. Zabawki dla nich powinny być na tyle duże, by uniemożliwiały połknięcie jakichkolwiek ich elementów. Powinny mieć bezpieczne formy, tak by dzieci nie mogły zrobić sobie nimi krzywdy. Kupując pluszaki lub inne przytulanki, trzeba koniecznie zwrócić uwagę, by miały zainstalowane tak zwane bezpieczne oczy i noski, bo tylko to zagwarantuje, że te części nie odpadną, a dziecko ich nie połknie.

Dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia i poruszają się swobodnie, zaczynają też doskonalić swoje umiejętności manualne. To wiek, w którym uczą się rozpoznawania kształtów, a więc wszelkie klocki umożliwiające im taką naukę będą idealne. Sprawdzą się też pierwsze kilkuelementowe puzzle. Dwulatki czasami już chętnie korzystają z kolorowanek, więc warto postawić na zestawy kredek i ciekawe zeszyty do kolorowania.

 

Prezenty świąteczne dla przedszkolaków

W życiu dziecka okres przedszkolny to czas błyskawicznego rozwoju i to pod każdym względem. Dzieci uwielbiają zajęcia plastyczne, ruchowe i muzyczne, bo to dla nich nowe ciekawe doświadczenia. Warto wybierać wówczas prezenty rozwijające kreatywność dziecka, a więc plastelina, farby i wszelkiego rodzaju wycinanki będą strzałem w dziesiątkę. Dzieci w tym wieku uwielbiają naśladować rodziców, a więc doskonale sprawdzą się zabawki i zestawy umożliwiające zabawę w dom. Idealnymi prezentami są także samochody i tory wyścigowe oraz maszyny budowlane. Warto postawić na zestawy klocków, ale te dostosowane do wieku.

Przedszkolaki są też bardzo aktywne ruchowo. Uwielbiają rywalizować, więc postawmy na hulajnogi, piłki czy skakanki. Pod choinką warto też położyć pierwsze gry planszowe, a wówczas wraz z dziećmi doskonale będzie się bawić cała rodzina.

 

Podarunki dla dzieci w wieku szkolnym

Niektórzy uważają, że dzieci, które chodzą już do szkoły, nie potrzebują zabawek. To jednak nie jest prawda. Producenci i dla nich mają szeroką ofertę, a wiele z tych zabawek rozwija ich kreatywność, uczy cierpliwości, a nawet strategicznego myślenia. Dzieci chętnie ułożą wieloelementowe zestawy puzzli czy klocków, zagrają w scrabble lub w inną ciekawą grę planszową. Jeżeli młody człowiek ma już jakieś pasje, warto podarować mu odpowiedni zestaw edukacyjny, taki jak mały chemik, a dla tych uzdolnionych plastycznie warto wybrać zestawy przyborów do malowania.