Wartości odżywcze warzyw i owoców, a także ich rola w naszej diecie są wprost nieocenione. Zawierające duże ilości witamin i minerałów, nie bez przyczyny stanowią podstawę piramidy żywienia. Choć dietetycy i eksperci do spraw żywienia są zgodni, że najbardziej wartościowe są owoce i warzywa spożywane w surowej postaci, okazuje się, że niektóre z nich pod wpływem obróbki termicznej wcale nie tracą swoich właściwości, a wręcz zyskują nowe, równie cenne. Mowa tu przede wszystkim o suszonych warzywach i owocach. Jak przygotować suszone owoce we własnej kuchni i dlaczego warto je włączyć do swojej diety?

Suszone owoce – poznaj ich wartości i zastosowanie

Suszone śliwki, suszone jabłka, suszone gruszki i warzywa suszone – wszystkie je łączy jedna wspólna cecha, którą jest charakterystyczny smak. Suszone owoce i warzywa w kuchni mogą mieć różne zastosowanie. Mogą być zarówno dodatkiem do wielu potraw, jak i bazą do ich przygotowania. Suszone warzywa najczęściej dodajemy do bulionu, zup, sosów, marynat i sałatek. Owoce zaś do ciast i deserów. Suszone owoce są także głównym składnikiem kompotu z suszu, który u wielu osób gości na wigilijnym stole, oraz świetną alternatywą dla słodkich, niezdrowych przekąsek.

Suszenie żywności od bardzo dawna traktowane jest jako sposób na jej przechowywanie, zwiększające czas jej przydatności do spożycia bez konieczności stosowania szkodliwych dla zdrowia konserwantów. W dawnych czasach proces ten był praktykowany jako skuteczna metoda na zgromadzenie zapasów potrzebnych do przetrwania zimy. Obecnie suszenie traktowane jest jako uzupełnienie jadłospisu o wartościowe dla zdrowia produkty oraz sposób na wykorzystanie plonów z przydomowego ogródka.

Dlaczego warto jeść suszone owoce i warzywa? Suszone owoce i warzywa są prawdziwą skarbnicą błonnika pokarmowego, który wspomaga i usprawnia proces trawienia. Oprócz tego w suszonych owocach znajdują się duże ilości składników mineralnych, a suszone warzywa mają bardziej wyrazisty aromat niż ich świeża wersja.

Jak suszyć owoce i warzywa?

Suszenie warzyw i owoców nie jest skomplikowaną czynnością. Do jej wykonania potrzebujemy wybranych owoców i warzyw oraz specjalnej suszarki lub zwykłego piekarnika. Oczywiście można też wykorzystać naturalne metody, jednak suszenie owoców na słońcu pochłania zdecydowanie więcej czasu. Wymaga ponadto poświęcania większej uwagi – owoce należy często przewracać i chronić przed deszczem i wilgocią. Zacznijmy jednak od samego początku, a więc wybrania właściwych produktów.

Owoce i warzywa, które zamierzamy suszyć, przede wszystkim muszą być świeże. Powinny także wyróżniać się dobrą jakością. Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przydomowego ogródka z domowymi uprawami, sięgajmy po owoce i warzywa specjalnie wyselekcjonowane przez specjalistów – właśnie takie znajdziecie w marketach E.Leclerc.

Przed suszeniem owoce i warzywa musimy dokładnie opłukać. Większe owoce i warzywa (np. jabłka, gruszki, pomidory) kroimy na cienkie plastry, najlepiej nieprzekraczające 0,5 cm, i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, np. Wiodącej Marki. Warto postarać się zachować równą grubość plastrów, co zdecydowanie ułatwi samo suszenie. Suszone truskawki, winogrona lub suszone maliny, można uzyskać, susząc owoce w całości (mniejsze) lub przekrajając je na pół. Tak przygotowane wkładamy do piekarnika i trzymamy w nim aż do całkowitego odparowania wody. Owoce najlepiej suszyć w temperaturze nieprzekraczającej 58°C, warzywa zaś w 52°C.