Niezwykle popularna w ostatnim czasie dieta bezglutenowa przez wielu utożsamiana jest ze zwykłą modą. Sceptycy zarzucają jej, że nie ma ona żadnego wpływu na zdrowie człowieka, a jest wyłącznie najnowszym trendem żywieniowym. Tymczasem nietolerancja pokarmowa na gluten wywołuje szereg objawów, które – choć nie zawsze są z nią kojarzone – bardzo mocno oddziałują na samopoczucie i funkcjonowanie osób uczulonych na gluten. Dlatego, jeśli tylko pojawiają się przypuszczenia dotyczące ewentualnej alergii na ten składnik pokarmowy, warto jak najszybciej przeprowadzić badania, które pomogą ustalić faktyczną nietolerancję glutenu i wdrożyć odpowiednią dietę. Dowiedzmy się, jakie są jej najważniejsze założenia i jak ją prawidłowo stosować.

Nietolerancja glutenu – objawy i przyczyny alergii pokarmowej

Zanim przejdziemy do omawiania zasad diety wykluczającej gluten, warto słowem wstępu wyjaśnić, czym tak naprawdę jest nietolerancja glutenu i w jaki sposób się objawia.

Nietolerancja glutenu, czyli alergia na gluten, to rodzaj alergii pokarmowej. Reakcja uczuleniowa, podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju nietolerancji pokarmowej, pojawia się po spożyciu produktu zawierającego składnik uczulający – w tym wypadku gluten. Objawy nietolerancji glutenu dotyczą przede wszystkim układu pokarmowego. Należą do nich m.in. bóle brzucha, nudności, powstawanie niedoborów pokarmowych pomimo stosowania zbilansowanej diety, a także często pojawiające się afty, wahania nastroju, wyraźne obniżenie samopoczucia. Ilość i stopień nasilenia symptomów alergii mogą być zróżnicowane i zmieniać swoje natężenie.
Nietolerancja na gluten to schorzenie autoimmunologiczne, za rozwój którego odpowiadają głównie uwarunkowania genetyczne. Jej potwierdzenie za pomocą wyników badań oznacza konieczność całkowitego wyeliminowania z diety produktów zawierających gluten i ścisłe przestrzeganie zasad diety bezglutenowej. Bagatelizowanie alergii na gluten prowadzi do niemal całkowitego zaniku kosmków jelitowych i tym samym zaburzeń w obrębie układu trawienia, skutkujących niejednokrotnie poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa, której wprowadzenie jest konieczne w przypadku wykrycia alergii pokarmowej na ten właśnie składnik, jest bardzo trudna. Wymaga bowiem całkowitej eliminacji produktów, w których znajdują się choćby niewielkie ilości alergenu. Tymczasem produkty bez glutenu, które są go naturalnie pozbawione, tworzą bardzo nieliczną grupę. Należą do nich m.in: owoce i warzywa, ryż biały i brązowy, soja, kukurydza, orzechy, soczewica, fasola, groch, mięso.

Gluten natomiast znajduje się w większości zbóż (pszenica, owies, żyto) oraz produktach, które je zawierają. Może występować także w produktach spożywczych, które z założenia nie powinny zawierać glutenu, a jednak pojawia się on w nich w postaci dodatków wykorzystywanych do ich produkcji. Przykładem mogą być chociażby konserwy mięsne i rybne, podroby, wędliny, wyroby garmażeryjne, a także jogurty i inne produkty mleczne, w tym również sery żółte i topione. Śladowe ilości glutenu mogą zawierać także słodycze, przyprawy, kawy i herbaty, niektóre napoje owocowe i warzywne, dania typu instant, lekarstwa oraz suplementy diety.

Produktów, które zawierają gluten w różnych ilościach jest naprawdę dużo. W jaki sposób zatem należy przestrzegać diety bezglutenowej, która przecież zakłada całkowitą eliminację uczulającego składnika? Jedyną szansą na powodzenie w przestrzeganiu założeń tej diety jest dokładne zapoznawanie się z etykietami artykułów spożywczych. Aby w jak największym stopniu wykluczyć możliwość przypadkowego spożycia glutenu, najlepiej wybierać produkty całkowicie wolne od niego, oznaczone na opakowaniu jako produkty bezglutenowe – idealna propozycją może być tu oferta firmy Chaque Jour Sans Gluten dostępna w marketach E.Leclerc. Dzięki temu zyskujemy pewność, że żaden z artykułów spożywczych nie będzie zawierał choć śladowych ilości glutenu, co jest szczególnie ważne w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie.